dawide251
Użytkownik
Dołączył: 16 Lis 2009
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Panki Płeć:
|
Wysłany: Wto 11:00, 17 Lis 2009 Temat postu: Choroby U chomika |
|
|
Choroby chomika
Oto najczęściej spotykane objawy chorób
Mokra okolica odbytu jest objawem silnej biegunki albo choroby mokrego ogona.
Częste drapanie, kichanie, krwawienie z nosa może być objawem alergii na ściółkę.
Kichanie i wydzielina z nosa - są przeważnie objawem przeziębienia. Uwaga, chomik może się zarazić przeziębieniem od człowieka.
Najpierw wielogodzinne mróżenie oczu, pózniej sklejanie się powiek, łzawienie, zaczerwienie oka, wydzielina ropna - wskazują na infekcję oka, nie leczona szybko antybiotykami infekcja oka przerzuca się na cały oczodół, a pózniej do mózgu. Konieczne jest zakraplanie do oczu 3-4 razy dziennie kropli o nazwie Gentamicin (0,3%, na receptę).
Ciężki oddech, odgłosy gwizdania, "pukania" przy oddychaniu wskazują na zapalenie płuc lub górnych dróg oddechowych.
Brak apetytu może między innymi wskazywać na przerost zębów. Jedynym ratunkiem jest ich przycięcie przez weterynarza.
Nowotwor: zewnętrzny, np rak piersi, może zostać zoperowany pod narkozą przez weterynarza.
Jeżeli chomik kuleje, ciągnie za sobą jedną nogę jest to prawdopodobnie złamanie. Należy mu ograniczyć ruch (wyjąc karuzelkę i drabinki) przez najbliższe 3 tyg. Mój chomik złamał sobie nogę na metalowej, wolnostojącej karuzelce. Takie karuzelki są bardzo niebezbieczne, bo mogą odciąć konczynę.
Latem, w czasie upałów, chomik leżący płasko, bezwładnie na podłodze klatki cierpi najprawdopodobniej na przegrzanie występujące często u starych chomikow. Pomagają na to infuzje pływu fizjologicznego (zastrzyki podskórne) przeprowadzone przez weterynarza.
Alergia
Znanych jest kilka alergenów, na które chomik może być uczulony. Trociny z niektórych gatunków drewna używane jako wyściółka mogą wywoływać alergię i trudnosci z oddychaniem i nie należy ich używać. Jeżeli chomik ma jednocześnie kilka objawów alergicznych lub problemy z oddychaniem, należy go niezwłocznie zawiezć do weterynarza. Chomik może dostać alergii od pożywienia wysokoenergetycznego jak owies, zboża oraz kukurydza. Objawem jest wysypka skórna i intensywne drapanie. Również materiał na gniazdo, srodki czyszczące używane do czyszczenia klatki czy kurz mogą wywołać reakcje alergiczne u niektórych chomików. Objawami może być kichanie, wysypka skórna, łzawienie oczu, utrata szerści. Alergie na srodki czyszczące i trociny mogą się objawiać w podrażnieniu łap lub objawami żołądkowymi. Najpierw jest konieczne ustalenie przyczyny alergii. Należy zadać sobie pytanie, czy coś się ostatnio nie zmieniło w wyposażeniu klatki, jej czyszczeniu, czy odżywianiu chomika. Trociny mozna zastąpić tymczasowo papierem klozetowym. Dieta z psich ciastek przez kilka dni i zmiana pomieszczenia może zapobiedz innym objawom alergii. Jeżeli znalezione zródło alergii zostaje usunięte, chomik bardzo szybko powraca do zdrowia.
Ektoparazytoza
Ektoparazytoza jest trudną do zwalczenia i bardzo zarazliwą chorobą skórną, wywoływaną przez ektopasożyty. Pasożyty tę są roznoszone przez zainfekowane chomiki lub siano. Ektopasożyty drąża naskórek powodując zmiany zapalne, zgrubienia i pofałdowania; wypada szerść, łuszczy się skóra. Chomik drapie się bardzo intensywnie, potęgując jeszcze te objawy. Chorego chomika należy natychmiast odizolować od innych chomików, a klatkę gruntownie zdezynfekować przy pomocy środka do dezynfecji klatek dla małych zwierząt ( do nabycia w sklepie zoologicznym). Wszelkie siano należy usunąć i zastąpić przejściowo np. papierem klozetowym oraz niezwłocznie udać się do weterynarza.
Grzybica (Aspergilloza)
Grzybek Aspergillus rozwija się w tym miejscu klatki, gdzie chomik się załatwia. Rośnie on dobrze na podłożu z moczem chomika i rozsiewa spory mogące zaatakowac chomika. Grzybek można rozpoznać po najpierw białych, potem czarnych plamach w miejcu gdzie chomik robi siusiu. Zainfekowany grzybkiem chomik staje się otępiały, oddycha cieżko, ma zapalenia skórne i czasami chroniczną biegunkę. Objawy formy skórnej grzybicy to: łuszczenie się skóry na uszach, nosie i w okolicy narządów płciowych. Zapobieganie jest lepsze niż leczenie i używanie od czasu do czasu specjalnego środka przeciw grzybom zapobiega rozwojowi grzyba. Ważne jest też codzienne zmienianie wysypki w miejscu, gdzie chomik się załatwia. Aspergillozy prawie nie da się wyleczyć u chomika, mimo to w razie infekcji konieczna jest niezwłoczna konsultacja weterynaryjna. W początkowym stadium bardzo dobre wyniki daje przecieranie zakażonych miejsc rozcieńczonym Imaverolem (rozcieńczenie 1:50, przecierać co 3 dni, powtarzać conajmniej 8 krotnie ). Zmiany w narzadach wewnętrznych oraz problemy z lekami sprawiaja, ze leczenie grzybicy jest bardzo niewdzięcznym zajęciem. Antybiotyki w tym przypadku TYLKO PRZECIWGRZYBICZE! Podstawa to profilaktyka i zapobieganie rozprzestrzenianiu grzyba na inne chomiki (izolacja chorego chomika w osobnym pomieszczeniu). Wszystkie inne chomiki znajdujące się w mieszkaniu muszą być leczone profilaktycznie, bo grzybek łatwo rozprzestrzenia się drogą powietrzną. Zródłem zrażenia mogą byc inne zwierzęta ale także ściółka lub siano.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez dawide251 dnia Wto 12:32, 17 Lis 2009, w całości zmieniany 1 raz
|
|